duminică 22 octombrie 2017
  • :

Festivalul International de Folclor „Ceahlaul”

Primarul Ionel Ciubotaru impreuna cu Consiliul Local si Primaria Roznov va invita Luni , 8 August 2016 la cea de-a XIX-a editie e Festivalului International de Folclor „Ceahlaul”, organizat de Centrul pentru Cultura si Arte „Carmen Saeculare”.
Evenimentul aduce in judet ansambluri folclorice din tara si din Egipt, Macedonia, Serbia si Bulgaria. Manifestarea va incepe  cu o parada a portului popular la ora 18.00, dupa care, de la ora 18.30, in Parcul Dendrologic Roznov  va avea loc spectacolul formatiilor invitate.
Din tara participa la eveniment Ansamblurile Folclorice Tataresti „Qarasu” din Medgidia si „Qaradeniz” din Constanta, ale Uniunii Democrate a Tatarilor Turco – Musulmani din Romania, Ansamblul Folcloric Aroman „Dor” din Sarighiol de Deal (Tulcea), Ansamblul Folcloric „Strajerii” din Dolhestii Mici (Suceava), Ansamblul Folcloric „Flori de Romanati” din Dobrosloveni (Olt) si Ansamblul Folcloric „Floricica de la Munte” al Centrului pentru Cultura si Arte „Carmen Saeculare” Neamt.

afis folclor cheahlaul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *